Évértékelő sajtótájékoztatót tartott Vlagyimir Putyin. Az elnöki kampány kezdete?

Bár világpolitikai szempontból nem meghatározó, mégis sokan várták Vlagyimir Putyin orosz elnök évértékelő élő bejelentkezését és sajtótájékoztatóját. Idén december 14-én tartott az orosz elnök egy több mint négy órás élő bejelentkezést, amelyen mind az újságírók, mind az állampolgárok is feltehették kérdéseiket az elnöknek. Az ilyen jellegű eseményeknek igen hosszú hagyománya van Oroszországban, ugyanis már 2001-óta rendszeresen megtartják azokat. Ez alól csak néhány év volt kivétel. Így például tavaly, 2022-ben sem tartották meg ezeket.

Az elnöki sajtótájékoztató és az élő bejelentkezés (Prjamaja Linyija – azaz egyenes vonal) korábban két különböző esemény volt, azonban 2020-ban és idén ezeket összevonták. Az idei tehát az első az orosz-ukrán háború kitörése óta. Sokan grandiózus bejelentéseket vártak az elnöktől, amelyekből következtetéseket lehet majd levonni a jövőbeli orosz tervekről, ez azonban elmaradt. A több mint négy órás rendezvény során több mind 80 kérdés hangzott el, és ezek többségére pozitív eredmény alapú megnyugtató válasz érkezett. A német Gerhardt Mangott megfogalmazásában „rózsaszín ködben” zajlott az évértékelő sajtótájékoztató.

Az orosz elnök természetesen kitért az ország gazdasági helyzetére, az orosz-ukrán háborúra, az orosz-nyugati, és az orosz-kínai viszonyra is. Az orosz politikai vezetés hagyományaihoz híven hozzászólásai eredményfókuszúak voltak és bizonyos fokig „atyáskodóak” ugyanis egy olyan vezető képét igyekezett kelteni, aki minden gondot megold, amennyiben azok a tudomására jutnak. Utóbbinak igen teátrális jellege van, de a szavazók egy bizonyos rétegével szemben hatásosnak bizonyul.

Putyin szerint a speciális katonai művelet a tervek szerint halad, céljai pedig nem változtak: Ukrajna denacifikálása, demilitarizálása és semleges státuszának rögzítése. A háborút értékelve felmerült a béketárgyalások lehetősége is, ezzel kapcsolatban Putyin álláspontja változatlan: a háborúnak akkor lesz vége, amikor Oroszország elérte a céljait. Bár a tárgyalásoktól önmagában nem zárkózna el, azok értelmét azonban nem látja. Itt a 2022-es isztambuli tárgyalások kudarca került szóba, amelyek értelmében bizonyos eredményeket sikerült volna elérni, ezeket azonban mégsem sikerült végül véghez vinni, a jelenlegi hírek szerint Boris Johnson beavatkozása miatt. A háború kapcsán felmerült továbbá a mozgósítás kérdése is, amellyel kapcsolatban Putyin leszögezte, hogy további mozgósításra nincs szükség, mivel a jelentkező önkéntesek és a már szerződött katonák száma elegendő.

A nyugattal való viszony rendezésének lehetőségével kapcsolatban Putyin elmondta, hogy az Európai Unió saját kárára tartja fenn a kialakult helyzetet. Brüsszel, véleménye szerint csak némán figyeli az Egyesült Államok tevékenységét. Európában szerinte „Nagyrészt elvesztették szuverenitásukat, és saját kárukra hoznak döntéseket. Külsőleg úgy viselkednek, mint de Gaulle tábornok, aki fegyverrel a kézben harcolt a megszállók ellen. De a gyakorlatban úgy viselkednek, mint Petain marsall, aki alávetette magát a megszállók akaratának.” Ezzel együtt kész rendezni a viszonyt Európával és az Egyesült Államokkal is. Utóbbit szükséges országnak titulálta a világban, amelynek viszont saját birodalmi politikája zavaró. Továbbra is úgy véli, hogy Európában és az Egyesült Államokban is sokan vannak akik Oroszországgal értenek egyet mind a világrendi átalakulások, mind a hagyományos értékek megőrzése terén. Említésre került Orbán Viktor és Robert Fico is, akik Putyin szerint az egyedüli nemzeti érdekek mentén politizáló politikusok, úgy, hogy közben egyáltalán nem oroszpártiak.

Nem kerülte el a kérdezők figyelmét Kína sem. Természetesen a válaszok mind a közös sikerek elérése mentén csoportosultak, komoly hangsúlyt helyezve a stratégiai együttműködés nyolc fő csapásvonalára, valamint Moszkva és Peking baráti közeledésének békés alapjaira. A két ország Putyin szerint ugyanis nem valaki ellen barátkozik, nem blokkosodni kívánnak, hanem kölcsönösen előnyös feltételek kivívására törekednek.

Az idei évértékelőből kimaradtak a grandiózus tervek, vagy bejelentések. Az egyedüli valóban virális elem egy a Szentpétervári Egyetem diákja által készített videóhívás volt amelyben az MI által készített Putyin képmás alakjában tett fel kérdést az elnöknek a saját hangján arról, hogy mit gondol a Mesterséges Intelligencia fejlődéséről és veszélyesnek tartja-e azt.

Összességében elmondható, hogy Putyin elnök idei évértékelő beszéde az elmúlt időszaknak az orosz sikerek szempontjából történő összefoglalója volt, amely során azt igyekezett demonstrálni, hogy Oroszország szembenállása a nyugattal igazolt és egyelőre nyerésre áll benne. Gazdasága stabil maradt és a kivetett szankciók nagyobb mértékben károsak az EU-ra mint Oroszországra. Putyin, lévén hogy indul a 2024-ben esedékes választásokon, komoly hangsúlyt próbál helyezni a pozitív eseményekre, hiszen évértékelő beszédét sokan már az elnökválasztási kampány részének tekintik.

A gyorselemzést készítette: Seremet Sándor

Leave a Reply

Discover more from Eurasia Center

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading