Impresszum
ISSN 2939-550X
Kiadó neve: Eurázsia Központ
Címe: 1117 Budapest, Infopark sétány 1i
E-mail címe: eurasiacenter@uni-neumann.hu
Honlapjának URL-je: https://eurasiacenter.hu/
A kiadásért felelős személy: Dr. Horváth Levente, igazgató
Szerkesztő: Dr. Horváth Levente
Eurázsia Központ Elemzések 2023/45.-Okos mezőgazdaság Kínában
Az elemzést készítette: Zoltai Alexandra Absztrakt A népesség rohamos növekedésével, a termőföld fokozatos csökkenésével és az urbanizáció felgyorsulásával a mezőgazdaság egyre komolyabb kihívásokkal néz szembe. A kínai döntéshozók ezért igyekeznek nagy hangsúlyt fektetni a kínai mezőgazdasági…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/45. – Ifjabb Ferdinand Marcos „független” külpolitikája: A Duterte féle egyensúlyozás vége?
Az elemzést készítette: Klemensits Péter Absztrakt A 2022 májusában megválasztott fülöp-szigeteki elnök, ifjabb Ferdinand Marcos alapvetően elődje Rodrigo Duterte „független” külpolitikájának folytatását ígérte, viszont az elmúlt időszak eseményei arról tanúskodnak, hogy a filippínó külpolitika Kínával szemben…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/44.-Közép-Ázsia és az ENSZ 78. közgyűlése
Az elemzést készítette: Kosztur András, a XXI. Századi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ külső szakértője Absztrakt 2020 után először mind az öt közép-ázsiai államfő képviseltette magát az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyűlésén. A közgyűlés 78. ülésszakának…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/43.-Üzbegisztán fejlődésének prioritásai a 2023-as tavaszi alkotmánymódosítás és az előrehozott elnökválasztás tükrében – III. rész
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt Geopolitikai szempontból Üzbegisztán Közép-Ázsia egyik legkülönlegesebb szereplője. Földrajzi fekvése, valamint az ebből adódó különleges elhelyezkedése miatt – minden közép-ázsiai országgal és Afganisztánnal is van közös határszakasza – „kulcsországnak” és „a…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/42.-A BRICS bővítés geostratégiája
Az elemzést készítette: Faust Anita Absztrakt A tanulmány a BRICS-et, a felemelkedő hatalmak új világrend kialakítására létrehozott fórumaként értelmezve arra a kérdésre keresi a választ, hogy miért éppen ezzel a hat országgal bővítette tagságát a szervezet.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/41.-Üzbegisztán fejlődésének kilátásai a 2023-as tavaszi alkotmánymódosítás és az előrehozott elnökválasztás tükrében – II. rész
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt 2022. január 28-án fogadták el Üzbegisztán új fejlesztési stratégiáját, amely a következő öt évre meghatározta az üzbég gazdaság fejlődés útirányát és prioritásait. Ez az új üzbég gazdaságfejlesztési stratégia hét kiemelt…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/40.-Üzbegisztán fejlődésének kilátásai a 2023-as tavaszi alkotmánymódosítás és az előrehozott elnökválasztás tükrében I. rész
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt 2023. április 30-án Üzbegisztánban alkotmánymódosító népszavazás megrendezésére került sor. A 84,5%-os részvételi arány mellett lebonyolított népszavazás során az üzbég szavazásra jogosult állampolgárok 90,2%-a az alaptörvény módosítása mellett tette le a…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/39.-Irak geopolitikai és gazdasági helyzetképe
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Legújabb elemzésünkben Irak geopolitikai és gazdasági helyzetképét mutatjuk be, mely során egy rövid történelmi és gazdasági áttekintést követően ismertetjük a közel-keleti arab államnak az Egyesült Államokkal, Kínával, Oroszországgal, az Európai Unióval…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/38.-Az Oroszországi Föderáció legújabb (2023. március 31-én jóváhagyott) külpolitikai koncepciójának geopolitikai elemzése
Az elemzést készítette: Bernek Ágnes Absztrakt Több mint egy évvel az orosz-ukrán háború/különleges katonai hadművelet megkezdése után, 2023. március 31-én hagyta jóvá V. Putyin az Oroszországi Föderáció új külpolitikai koncepcióját. E dokumentumnak kiemelt jelentősége van, mivel…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/37.-A koszovói válság kiújulása napjainkban
Az elemzést készítette: Andrékó Gábor Absztrakt Bár a geopolitikai események közül aktuálisan az orosz-ukrán katonai szembenállás jelenti a legsúlyosabb konfliktust, az új világgazdasági és politikai világrend kialakulásának folyamatában hasonló eszkalációval fenyegethet még több megoldatlan ellentét is.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/36.-Oroszország helyzete a Wagner-lázadás után
Az elemzést készítette: Andrékó Gábor Absztrakt A kelet-közép-európai térséget leginkább befolyásoló geopolitikai esemény Oroszország korlátozott katonai művelete Ukrajna ellen. A régió egyensúlyi helyzetére hatást gyakorló aktív cselekmények figyelemmel kísérése azért jelent kiemelt feladatot, mert a regionális…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/35.-Egyiptom geopolitikai és gazdasági helyzetképe
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Legújabb elemzésünkben Egyiptom geopolitikai és gazdasági helyzetképét mutatjuk be, mely során egy rövid történelmi és gazdasági áttekintést követően ismertetjük az észak-afrikai arab államnak az Egyesült Államokkal, Kínával, Oroszországgal, az európai…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/34.-Kazah nemzetiségi politika: sikerek és kihívások
Az elemzést készítette: Kosztur András, a XXI. Századi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ külső szakértője Absztrakt Kazahsztán soknemzetiségű ország, azonban a posztszovjet térség több más államától eltérően mindeddig sikerült elkerülnie a nagyobb, etnikai alapú megrázkódtatásokat.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/33.-Cégalapítási lehetőségek a magyar vállalkozók számára Indonéziában
Az elemzést készítette: Szakáli Máté Absztrakt A cégalapítás az első lépés egy üzleti tevékenység Indonéziára történő kiterjesztéséhez a külföldi, így a magyar beruházók számára is. Jelen elemzés arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen fontos…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/32.-A kazah előrehozott parlamenti választások háttere és eredményei
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt Kazahsztánban 2023. március 19-én került megrendezésre az az előrehozott parlamenti választás, amely alapján az új összetételű kazah Mazsilisz megalakulhat. A közép-ázsiai ország 1991-es függetlenné válása óta ez volt a kilencedik…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/31.-Oroszország és Mianmar: bajban egymásra találó barátok?
Az elemzést készítette: Kosztur András, a XXI. Századi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ külső szakértője Absztrakt Idén 75 éve vette fel egymással a kapcsolatot az egykori Szovjetunió és az akkor még nemzetközileg Burmaként ismert Mianmar.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/30.-Indonézia, mint célország a külföldi működőtőke számára 2023 tavaszán
Az elemzést készítette: Szakáli Máté Absztrakt 2021. március 4-i hatállyal új elnöki rendelet került bevezetésre Indonéziában a közvetlen külföldi tőkebefektetésekre vonatkozóan, amelyet a köznyelvben „új listának” vagy „pozitív befektetési listának” neveznek, és amely a korábbi „negatív…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/29.-Szíria visszatért az arab ligába
Az elemzész készítette: Tárik Meszár Absztrakt Kairóban május 7-én megszavazták Szíria visszatérését az Arab Ligába. A polgárháború sújtotta ország tagságát 12 évvel ezelőtt függesztették fel. A döntés magában foglalja, hogy Szíriának vállalnia kell az arab kormányokkal…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/28.-Szabadkereskedelem és gazdaságpolitikai reform:RCEP és Indonézia
Az elemzést készítette: Szakáli Máté Absztrakt Indonézia aktív és számottevő szerepet játszott a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről (RCEP) folytatott tárgyalások kezdeményezésében és lebonyolításában. Jelen elemzés, magyarázó jellegű, kvázi esettanulmányként azt kutatja, hogy az RCEP milyen hatással…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/27.-India és Japán biztonsági partnersége a 21. században
Az elemzést készítette: Klemensits Péter Absztrakt India és Japán harmonikus partnerséget ápol egymással, melynek jegyében az utóbbi években a védelmi együttműködés is megerősödött a felek között, amit elsősorban Kína felemelkedése motivált. Amint azt a világban lejátszódó…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/26.-Egyre intenzívebb a magyar–egyiptomi együttműködés
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Egyiptom államfője, Abd el-Fattáh esz-Szíszi február 28-án fogadta Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét, aki háromnapos hivatalos látogatáson vett részt az arab országban. A két fél többek között a bilaterális együttműködésről, valamint…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/25.-Kína Két ülésszaka 2023
Az elemzést készítette: Zoltai Alexandra Absztrakt Március elején több ezer küldött érkezett Kína minden szegletéből Pekingbe az ország éves törvényhozói ülésére. Az úgynevezett „két ülésszak” idén március 4-én vette kezdetét a 14. Kínai Népi Politikai Tanácskozó…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/24. – Kirajzolódóban egy új világrend?
Az elemzést készítette: Faust Anita Absztrakt Kína mindig is talány volt a Nyugat számára, de amióta a felemelkedő hatalom egyre inkább riválisnak tűnt a világ vezető hatalma, az Egyesült Államok szemében, kevés kivétellel fokozottan elzárkózó álláspontokat…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/23.-A Nemzetközi Észak-Dél Közlekedési Folyosó geopolitikai és geoökonómiai jelentősége
Az elemzést készítette: Bernek Ágnes Absztrakt Az orosz Szentpétervárt az indiai Mumbai városával összekötő, a Kaszpi-tengeren és Iránon áthaladó 7200 km hosszú multimodális Nemzetközi Észak-Dél Közlekedési Folyosó (International North-South Transport Corridor – INSTC) kiépítéséről még 2000-ben…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/22.-Az orosz nyelv használata és közjogi helyzete Türkmenisztánban, Üzbegisztánban és Tádzsikisztánban
Az elemzést készítette: Seremet Sándor Absztrakt Az orosz nyelv használata a Szovjetunió felbomlása óta aktuális kérdés Közép-Ázsiában. A régió öt országában az orosz nyelvnek különböző az elterjedtsége és a népszerűsége, néhol majdnem teljesen kikerült a hétköznapi…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/21.-A Középső Kereskedelmi Folyosó közép-ázsiai jelentőségének felértékelődése
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt Az ukrajnai háború kitörése és az azt követő, Oroszország ellen meghozott nemzetközi szankciók Közép-Ázsia országait a gazdaságuk diverzifikálása érdekében arra ösztönözték, hogy Európa és más régiók irányába új, alternatív közlekedési…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/20.-Üzbegisztán és a posztszovjet integrációs folyamatok II. Savkat Mirzijojev elnöksége
Az elemzést készítette: Kosztur András, a XXI. Századi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ külső szakértője Absztrakt Savkat Mirzijojev elnöksége idején ismét aktívan vitatott témává vált Üzbegisztán esetleges csatlakozása a posztszovjet integrációs projektekhez. Üzbegisztán 2020 decemberében…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/19.-Üzbegisztán és a posztszovjet integrációs folyamatok I. Iszlam Karimov elnöksége
Az elemzést készítette: Kosztur András, a XXI. Századi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ külső szakértője Absztrakt A függetlenné válás után Üzbegisztán előtt is felmerült annak kérdése, hogy megtalálja helyét a világ többi országa között, és…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/18.-Az orosz-ukrán háború hatása Közép-ázsia és Oroszország viszonyára
Az elemzést készítette: Seremet Sándor Absztrakt Oroszország 2022. február 24-én kezdte meg speciális katonai műveletét Ukrajna területén, amelyet a világ országainak jelentős része egyértelműen elítélt. Közép-Ázsia országai függetlenségük elnyerése óta szoros kapcsolatokat ápolnak Oroszországgal, ugyanakkor egyre…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/17. A türkmén–kínai államközi kapcsolatok helyzete a türkmén külpolitika tükrében
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt 2023. január 5. és 6. között Türkmenisztán elnöke Szedar Berdimuhamedov hivatalos látogatást tett Kínában, ahova Xi Jiping kínai elnök meghívására érkezett. A látogatás során a két elnök bejelentette, hogy újra…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/16.-Kína lehet a kulcs a Közel-Kelet stabilitásának megteremtésében
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Irán és Szaúd-Arábia március 10-én abban állapodtak meg, hogy helyreállítják kapcsolataikat az évek óta tartó ellenségeskedés után, amely veszélyeztette az Öböl-térség stabilitását és biztonságát, illetve táplálta a közel-keleti konfliktusokat Jementől…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/15. – A szíriai és törökországi földrengések kül- és belpolitikai hatásai az érintett országokban
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Több erős földrengés rázta meg 2023. február 6-ára virradóan Törökország déli Gaziantep tartományát és az ország délkeleti részét, valamint Szíria északi-északnyugati részét, elsősorban Idlib, Latakia és Aleppó tartományokat. A legnagyobb…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/14. – Határok rendezése Közép-Ázsiában. Kazahsztán és Üzbegisztán regionális szövetséget hoz létre?
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt Kasszim-Zsomart Tokajev Kazahsztán elnöke 2022. december 21-22. között hivatalos látogatást tett Üzbegisztánban, ahol találkozott kollégájával, Shavkat Mirzijojevvel, Üzbegisztán elnökével. Ez a találkozó bizonyos szempontból történelmi volt, mivel a két ország…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/13. – Oroszország és a negyedik ipari forradalom
Az elemzést készítette: Seremet Sándor Absztrakt Az elmúlt két évszázad során zajló rohamos technológiai és termelési fejlődés hatalmas változásokat hozott a világban. Ezeket ipari forradalmakként ismerjük. A történelem egyelőre három ipari forradalmat ismer. Mára egyre gyakrabban…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/12. – Az Északi-sarkvidék intézményrendszere és szabályozása
Az elemzést készítette: Zoltai Alexandra Absztrakt Napjainkban az Északi-sarkvidék egyre nagyobb figyelemben részesül, nemcsak a klímaváltozás és annak következményei miatt, hanem jelentős szerepre tett szert a geopolitikában is. Az egyes országok (északi-sarkvidéki országok és nem északi-sarkvidéki…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/11. – Mi várható a Közel-Keleten 2023-ban?
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt Vajon mi várható a Közel-Keleten 2023-ban? Ennek a kérdésnek járunk utána az Eurázsia Központ legújabb elemzésében, amelyben főként a gazdasági tényezőket állítjuk fókuszba, de érintőlegesen a geopolitikai vonatkozásokra is kitérünk.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/10. – Új megközelítés a délkelet-ázsiai regionális kormányzásban, mint válasz a negyedik pari forradalomra
Az elemzést készítette: Szakáli Máté Absztrakt Jelen elemzés a negyedik ipari forradalomnak (4IF) a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségére (ASEAN), mint gazdasági integrációs intézmény reformszükségletére gyakorolt hatását vizsgálja. Az írás alapvetése, hogy a 4IF technológiái páratlan gazdasági előnyöket…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/9. – Mit hoz a jövő közép-ázsiában? Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Türkmenisztán 2023-as gazdasági kilátásai
Az elemzést készítette: Veres Szabolcs Absztrakt Közép-Ázsia gazdasági szerepe a világgazdaságban gyakran alulértékelt. Ennek oka, hogy a 21. századra a nemzetközi közösség még mindig nem érzékeli megfelelően, hogy a régió milyen jelentős regionális és világgazdasági szereplővé…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/8. – Fokozódó egyiptomi-kínai kooperáció
Az elemzést készítette: Tárik Meszár Absztrakt A közel-keleti kormányok pozitívan állnak a Kínával való kapcsolatokhoz, mert szerintük utóbbi egyenlő, nem pedig alárendelt félként kezeli őket, továbbá a távol-keleti országgal való együttműködés anyagi haszonnal is jár számukra.…
A soft power és a harc az új világrendért – Az USA 2022 októberi nemzetbiztonsági stratégiájának elemzése
Az elemzést készítette: Faust Anita Absztrakt A soft power fogalma a hidegháború lezárultakor hódította meg a nemzetközi kapcsolatok elméleteit. Ma, a világrend alakításáért folyó nagyhatalmi versengés közepette ismét előtérbe kerül, ezúttal a nagyhatalmi versengés által meghatározott…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/6. – A koronavírus-világjárvány kezelésének tanulságai a délkelet-ázsiai regionalizmus szemszögéből
Absztrakt Délkelet-Ázsia valamennyi államát súlyosan érintik a koronavírus-járvány egészségügyi–társadalmi–gazdasági következményei, ezáltal a válság és annak kezelése a tíz ország kormányközi integrációjának intézményi működését és tevékenységi körét is befolyásolja. Jelen elemzés kutatási kérdése, hogy a járványkezelés milyen…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/5. – Importhelyettesítés Oroszországban: tapasztalatok és kilátások
Szerző: Seremet Sándor Oroszország 2022. február 24-én kezdte meg a speciális katonai műveletét Ukrajnában. Az invázióra reagálva a Nyugat eddig soha nem látott szankciós nyomást helyezett az orosz gazdaságra, amely importfüggő és ezáltal számos szektora sebezhető.…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/4. – Dél-Korea mint a legnagyobb fegyverexportőrök egyike?
Szerző: Zoltai Alexandra Absztrakt Dél-Korea gyorsan lép előre a globális fegyverkereskedelem rangsoraiban. A Koreai Export-Import Bank jelentése szerint az ország az elmúlt két évben megháromszorozta fegyverexportját. Ennek keretében Szöul több milliárd dolláros védelmi ügyleteket kezdett kötni…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/3. – Mit hoz a jövő Közép-Ázsiában? Kazahsztán és Üzbegisztán 2023-as gazdasági kilátásai
Szerző: Veres Szabolcs Absztrakt Közép-Ázsia gazdasági szerepét gyakran alulértékelik. Ennek oka, hogy a 21. századra a nemzetközi közösség még mindig nem megfelelően érzékeli, hogy a régió milyen jelentős regionális és világgazdasági szereplővé vált. Azonban az ukrán-orosz…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/2. – A „visszafordíthatatlansági mutató” – a Krím integrációs folyamata kapcsán
Az elemzést készítette: Andrékó Gábor Absztrakt A nemzetközi politika napirendjén folyamatos téma a Krím-félsziget Oroszországhoz csatlakozásának, vagy annexiójának meg- és elítélése. Az Oroszországi Föderáció 2014. március 18-án a függetlenségét egyoldalúan kikiáltó Krími Köztársasággal és Szevasztopol városával…
Eurázsia Központ Elemzések 2023/1. – Eszkalálódik az államközi konfliktus Izrael és Irán között
Absztrakt Az Iráni Iszlám Köztársaság rendszeresen szólít fel Izrael Állam megsemmisítésére, az utóbbi viszont Iránban, nevezetesen nukleáris és ballisztikusrakéta-programjában, valamint regionális „megbízottjaiban” (libanoni Hezbollah, Palesztin Iszlám Dzsihád, iraki milíciák) látja a legnagyobb biztonsági fenyegetést. Az említett…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/44 – Indonézia külpolitikája a 2022-es események tükrében
Absztrakt Indonézia, az ASEAN országok közül a térség legnagyobb és legnépesebb országa így külpolitikája több szempontból is figyelmet érdemel. Egyrészt a délkelet-ázsiai országok hagyományosan a nagyhatalmak közötti egyensúlyozásra, közvetítésre helyezik a hangsúlyt, kerülve az egyoldalú elköteleződést,…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/43. – Merre tovább Kína?
Szerző: Zoltai Alexandra Absztrakt 2022. október 16-án vette kezdetét a Kínai Kommunista Párt (KKP) 20. Pártkongresszusa. Az öt évente megrendezésre kerülő, egy hetes eseményen többek között a KKP felső vezetésének – az Állandó Bizottság, a kínai…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/42. – Törökország mediátori szerepe az orosz-ukrán háborúban és gazdaságának alakulása a konfliktus kirobbanása óta eltelt időben
Szerző: Tárik Meszár Absztrakt Az orosz-ukrán konfliktusban Törökország az elhúzódó háború egyik legfontosabb szereplőjévé vált, ugyanis számos fronton érintett, kezdve az Ukrajnával folytatott biztonsági együttműködéstől az Oroszországgal folytatott energiaügyi együttműködésen át a Kijev és Moszkva közötti…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/41. – Kaszpi-tengeri csúcstalálkozó: A kereskedelmi és logisztikai útvonalak új valósághoz történő igazítása?
Szerző: Veres Szabolcs Absztrakt 2022. június 29-én Asgabat adott otthont a Kaszpi-tenger partmenti országainak hatodik csúcstalálkozójának, amelyen részt vett Szerdar Berdimuhamedov türkmén, Ilham Alijev azerbajdzsáni, Ebrahim Raiszi iráni, Kasszim-Zsomart Tokajev kazah és Vlagyimir Putyin orosz elnök.…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/40. – Az orosz külpolitika főbb jellemzői a posztszovjet időben 2008-2022 között
Szerző: Andérkó Gábor Absztrakt A Szovjetunió jogutódjaként létrejött Oroszországi Föderáció mozgásterét a nemzetközi politikai arénában jelentősen korlátozta, az orosz vezetést pedig sokkolta, hogy hirtelen vált szuperhatalomból regionális jelentőségű állammá. A megváltozott külpolitikai környezet, illetve a belső…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/39. – Narratívák a világrendépítésben – A Szamarkandi Deklaráció
Szerző: Faust Anita Absztrakt A globalizáció utópisztikus narratívái megbuktak, írja Judah Grunstein a World Political Review hasábjain 2022 szeptember 20-án megjelent cikkében. A felvetés annál is inkább figyelmet érdemel, mert a világrendért folyó versengés közepette az…
Eurázsia Központ elemzések 2022/38. – A geopolitika által uralt világgazdaság – várható trendek és növekvő kérdőjelek egy bizonytalan világban
Szerző: Bernek Ágnes Absztrakt 2022. február 24-e egyértelműen egy új világpolitikai korszak kezdetének számít. Az új világgazdasági korszak induló dátumának 2022. március 12-e tekinthető, amikor is Oroszország hét legnagyobb bankját (s majd később a teljes orosz…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/37. – Irán szociális krízissel néz szembe
Absztrakt Iránban már hetek óta tartanak a zavargások és rendbontások, amelyek elsősorban azért bontakoztak ki, hogy tiltakozzanak egy fiatal kurd származású iráni nő, Mahsza Amini meggyilkolása miatt. Az oslói székhelyű Iran Human Rights szervezet szerint legalább…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/36. – Hogyan érinti Japánt az orosz-ukrán háború?
Szerző: Zoltai Alexandra Absztrakt Az Abe Sinzo-kormány alatt Japán meglehetősen nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az Oroszországgal fennálló területi vitában megoldást találjon, valamint, hogy megkísérelje visszatartani Oroszországot attól, hogy stratégiailag közelebb kerüljön Kínához. Az orosz invázió…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/35. – Oroszország és India kereskedelmi kapcsolatainak alakulása
Szerző: Veres Szabolcs Absztrakt Az ukrajnai háború februári kitörése óta eltelt öt hónap alatt Oroszország szinte az összes európai kereskedelmi partnerét elveszítette, aminek köszönhetően az orosz import volumene májusra 89%-kal csökkent. Elsőként a fejlett országok high-tech…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/34. – Megállapodtak az ukrán gabonaszállítás újraindításáról
Szerző: Tárik Meszár Absztrakt Az Eurázsia Központ legújabb elemzése a közel-keleti és észak-afrikai élelmezésbiztonsági válságra fókuszál, valamint a közelmúltban megkötött ENSZ-török egyezményre és annak lehetséges hatásaira. Az orosz-ukrán háború kirobbanását követően az Oroszország ellen bevezetett nyugati…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/33. – Ázsiai inflációs körkép
Szerző: Zoltai Alexandra Absztrakt A Covid-19 világjárvány és az orosz-ukrán háború következtében emelkedő olaj- és élelmiszerárak, valamint az akadozó ellátási láncok súlyos inflációt okoztak világszerte. Ez alól Ázsia sem képez kivételt, azonban nem minden országot érintett…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/32. – Covid-biztos gazdasági növekedés? A tajvani gazdaság fejlődése
Szerző: Moldicz Csaba Absztrakt A tajvani gazdaság 6,57%-kal nőtt 2021-ben, ami elsődlegesen az erős globális keresletnek tudható be az elektronikai és különösen a félvezető termék piacán. A tajvani cégek vezető szerepet töltenek a világ félvezetőgyártásban, hiszen…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/31. – Srí Lanka a csőd szélén: egy válság anatómiája
Szerző: Klemensits Péter Absztrakt 2022 tavaszán Srí Lanka külső adósságállománya olyan szintet ért el, hogy az állam csődközelbe jutott, rendkívül súlyos elhúzódó politikai és gazdasági válságot eredményezve. A helyzet megoldása 2022 augusztusában a Nemzetközi Valutaalap által…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/30. – Stabilitás, növekedés: a válság nyertese? Az indonéz gazdaság fejlődése 2022-ben
Szerző: Moldicz Csaba Absztrakt Az indonéz gazdaság 2021-es növekedése viszonylag szerény, de stabil 3,5% volt, amely az év végén felgyorsult és 2022 első negyedévében elérte az 5%-os növekedést. A Világbank előrejelzése alapján a GDP bővülése 2022-ben…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/29. – Kazahsztán helyzete az alkotmányreform után
Szerző: Veres Szabolcs Absztrakt A Kazahsztánban végrehajtott alkotmányreformról szóló népszavazást néhány hónappal az év eleji zavargásokat követően írták ki. A január eleji tüntetések ― amelyek az üzemanyagárak emelkedése miatti békés tiltakozásnak indultak ― Almatit, Kazahsztán legnagyobb…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/28. – Védelmi együttműködés a Közel-Keleten
Szerző: Tárik Meszár Absztrakt Egyre több hír érkezik egy új, közel-keleti katonai szövetség megalakulásáról. Ennek megvalósulása már csak azért is jelentős fejlemény volna, mert a nemzetközi sajtó által „arab NATO”-nak elnevezett (jelenleg még nem létező) csoportban…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/27. – Abe Shinzo öröksége
Szerző: Zoltai Alexandra Absztrakt Július 8-án Abe Shinzo volt japán miniszterelnök merénylet áldozata lett Narában tartott kampány beszéde során. Abe volt a japán politika egyik legkarizmatikusabb és egyben legvitatottabb személye is. Ugyan 2020-ban egészségügyi okok miatt…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/26. – Lassú fellendülés a thai gazdaságban
Szerző: Moldicz Csaba Absztrakt A feltörekvő és fejlődő országok között a thaiföldi gazdaság az egyike volt a legerősebben sújtott gazdaságnak a Covid járvány első évében. A gazdaság 6,2%-kal zsugorodott 2020-ban, míg a feltörekvő és fejlődő országok…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/25. – Prioritások az Új Üzbegisztán 2022-2026 Fejlesztési Stratégiában
Szerző: Veres Szabolcs Absztrakt 2022. január 28-án fogadták el Üzbegisztán új fejlesztési stratégiáját, amely a következő öt évre meghatározza az üzbég gazdaság fejlődést. A gazdaságfejlesztési stratégiai dokumentum hét kiemelt területet fed le. Az elképzelések szerint az…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/24. – Az orosz világrend felfogás
Szerző: Andrékó Gábor A Szovjetunió összeomlása után létrejött Oroszországi Föderáció jogutódja lett a megszűnt szuperhatalomnak, de a nemzetközi politikai térben játszott szerepe évtizedekig háttérbe szorult. Érdekérvényesítő ereje regionális hatalmi szintre korlátozódott, és az orosz vezetés elsődleges…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/23. – Az eurázsiai középső közlekedési folyosó, vagyis a transz-kaszpi nemzetközi közlekedési útvonal jelentőségéről
Szerző: Bernek Ágnes Absztrakt 2022. február 24-ig a Kína és Európa közötti vasúti áruforgalom 95%-a az északi közlekedési folyosón – vagyis Kazahsztánon, Oroszországon és Belaruszon keresztül – bonyolódott le. De az Oroszországra kivetett nyugati gazdasági és…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/22. – A gazdasági hadviselésről
Szerző: Faust Anita Absztrakt Az angolszász szakirodalomban régóta zajlik a vita arról, hogy a gazdasági szankciókat milyen esetben és hogyan lehet sikeresen alkalmazni. A kérdéskörnek aktualitást ad, hogy az Oroszország ellen 2022. február 24. óta –…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/21. – Kína helyzete az Északi-sarkon az orosz-ukrán háború kapcsán
Absztrakt Az ukrajnai háború az Északi-sark geopolitikai fontosságára is ráirányította a figyelmet. Korábban az északi sarki régió nem volt a nemzetközi politika fókuszában és kevésbé került a nemzetek közötti konfliktusokba. Az orosz-ukrán háború azonban erre a…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/20. – Vietnám gazdasága 2022-ben: erőteljes fellendülés a Covid után, kockázatokkal a láthatáron
Szerző: Klemensits Péter Absztrakt A délkelet-ázsiai régióban a nemzetközi ellátási láncok miatt a harmadik legnépesebb ország, Vietnám gazdasága mindenképpen figyelmet érdemel. Bár a Covid-19 megjelenése ellenére 2020-at sikeresen vészelte át az állam, 2021-ben a járvány már…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/19. – Szaúd-Arábia: Dollár helyett jüan?
Szerző: Tárik Meszár Absztrakt Kína a világ legnagyobb olajimportőre, amin keresztül mérsékelheti a dollár világuralmát. Peking nem titkolt szándéka, hogy apró lépésekben visszaszorítsa az amerikai dollár hegemóniáját a jüanban lebonyolított kőolajüzletek növelésén keresztül. Kína nem először…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/18. – Robusztus növekedés: India gazdasága 2021-2023-ban
Az indiai gazdaság gyorsan talpra állt a Covid-19 koronavírus második hulláma után. 2021 végén, az IMF az arra az érvre vonatkozó GDP növekedést 8,5%-ra tette és Moody’s hitelminősítő ügynökség 7,9%-os növekedést jelzett előre. Azóta a számok…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/17. – A közép-ázsiai energiabiztonság kérdései és helyzete
A Szovjetunió 1991-es felbomlását követően a közép-ázsiai országoknak számos politikai és gazdasági kérdéssel kellett szembenézniük. A legmeghatározóbb problémák egyike a függetlenné vált államok (Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán és Tádzsikisztán) energiaszektorának az önállóvá válása és a közép-ázsiai…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/16. – Élelmiszerválság a MENA-régióban
Az elemzés a Közel-Keleten és Észak-Afrikában egyre erőteljesebben jelentkező élelmezésbiztonsági krízisre fókuszál. A koronavírus-járvány rávilágított a globális ellátási láncok, a közegészségügyi rendszerek, valamint az élelmiszer- és energiabiztonság sebezhetőségére. Ukrajna orosz inváziója súlyosbítja ezeket a problémákat, növeli…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/15. – A ritkaföldfém az új olaj?
A ritkaföldfémek a legtöbb modern technológiában alapvető, pótolhatatlan alapanyagnak számítanak. 1985 óta Kína szisztematikusan szinte teljes ellenőrzést szerzett a globális ellátási lánc felett. Ahogy fejlődött Kína gazdasága az elmúlt évtizedekben, vezetői arra törekedtek, hogy az országot…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/14. – Az indonéz gazdaság a Covid-19 után: folytatódó fellendülés a geopolitikai feszültségek árnyékában
A délkelet-ázsiai régió meghatározó állama Indonézia, amelynek gazdasági fejlődése az egész térség jövőjét befolyásolja. A Covid-19 Indonézia számára is komoly gazdasági következményeket eredményezett, de 2021 folyamán már a stabil fellendülés jelei voltak tapasztalhatóak, amit 2022 tavaszán…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/13. – A nagy átmenet: a globális hatalommegoszlás átalakulása és rivális világrend felfogások megjelenése az 1990-2021 időszakban
A tanulmány a jelenlegi nagyhatalmi konfrontációhoz vezető két fő fejleményt elemzi. Az Egyesült Államok 1990 óta megjelent 16 nemzetbiztonsági stratégiája alapján bemutatja azt, hogy azért tekinti az USA Oroszországot és Kínát kihívójának, mert az amerikai felfogás…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/12. – Oroszország háborúja Ukrajnában – orosz érvek és orosz célok
Az orosz hivatalos retorika szerint az orosz-ukrán háború egy „célzott katonai operáció”, amelyben orosz részről nem vesz részt sorozott állomány, és csupán meghatározott célok eléréséig használják aktívan a hard power eszközét. A fő célok elérése esetén…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/11. – Ukrajna a 21. századi geopolitika „nagy sakktábláján”
Az amerikai geopolitika számára az eurázsiai erőtér feletti politikai hatalomgyakorlás mindig is a világméretű hatalomgyakorlásnak egyik kiemelt tényezője volt. Ha eurázsiai szempontból értékeljük Ukrajna geopolitikai helyzetét, akkor megállapíthatjuk, hogy Ukrajna az eurázsiai erőtér központi területén, H.…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/10. – A kínai gazdaság fejlődése 2022-ben
A kínai gazdaság 8,1%-kal nőtt 2021-ben, a negyedik negyedévi növekedés 4% volt, meghaladva azon elemző előrejelzéseit, akik az év utolsó negyedévének gazdasági bővülését 3,6%-ra tették. A 2022-es év kihívásokkal teljes, de kedvező évnek tűnt az ukrajnai…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/9. – Az olajár ingadozásának hatásai a Közel-Kelet és a nagyhatalmak gazdaságaira
Az olaj kulcsfontosságú energiaforrás maradt a 21. században is és árának ingadozása jelentős hatást gyakorol a világ országainak gazdaságaira. A világjárvány kezdetén a lezárások következtében hatalmasat zuhant az olaj iránti kereslet a gazdasági tevékenységek visszaesése miatt.…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/8. – A Kaszpi-tengeri energiahordozók jelentőségéről az orosz-ukrán háború fényében
A Kaszpi-tenger térsége a világ egyik legrégebbi olajtermelő területe, amely folyamatosan bővül és a globális energiahordozók kitermelésének egyre fontosabb forrása. A terület jelentős kőolaj- és földgázkészletekkel rendelkezik mind a Kaszpi-tenger partmenti lelőhelyein, mind pedig annak medencéjében…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/7. – A japán gazdaság képes a megújulásra?
Japán a világ egyik legnagyobb és legfejlettebb gazdasága, amely jól képzett és szorgalmas munkaerővel rendelkezik, lakossága pedig nagyságát és életszínvonalát tekintve a világ egyik legnagyobb fogyasztópiacává teszi az országot. A második világháború utáni gazdasági növekedése addig…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/6. – Az indiai gazdaság 2022 tavaszán az orosz-ukrán háború tükrében
Absztrakt A koronavírus járványt követő talpraállás során a világgazdaságot az elmúlt időszakban az orosz-ukrán háború következményei sokkolták, amelyek a globális szereplők közül India gazdasági fejlődésére is hatást gyakorolnak. A nyersanyagok árának emelkedése, a kereskedelmi láncok megtörése…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/5. – A Nyugat-Európa–Nyugat-Kína közlekedési folyosó jelene és jövője
Eurázsiában jelenleg számos globális projekt valósul meg, amelyek célja a kontinens országai közötti gazdasági együttműködés bővítése. A legtöbb ilyen kezdeményezés így vagy úgy Kínához, illetve az Eurázsiai Gazdasági Unió államaihoz kapcsolódik és az áruforgalom logisztikájának optimalizálását…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/4. – Törökország mint Kelet és Nyugat kapuja
Törökország világgazdaságban betöltött pozíciója elemi változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedben. A londoni székhelyű Standard Chartered multinacionális banki és pénzügyi szolgáltató cég jóslata szerint Törökország 2030-ra a világ ötödik legnagyobb gazdaságává válik, ami az elmúlt időszak…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/3. – A Covid-19 következményei a Fülöp-szigeteken és a filippínó gazdaság fejlődésének jövőbeli perspektívái
A világ többi országához hasonlóan a koronavírus járvány a Fülöp-szigetek gazdaságára nézve is komoly befolyást gyakorolt. A válság hatására a 2016-ban útjára indult Dutertenomics eredményei is megkérdőjeleződtek, miközben a Rodrigo Duterte elnök vezette kormányzat mindent megtett…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/2. – A szingapúri gazdaság 2021-ben – hamvaiból feltámadva?
A szingapúri gazdaságnak van néhány jellegzetessége, amelyek szembeötlők: a gazdaság mérete, az üzleti szolgáltatásokra való fókusz és a sajátos árfolyam-rendszer. Mindezek miatt érdekes kérdés, hogy a gazdaság hogyan reagált a Covid-19 által kiváltott gazdasági sokkra és…
Eurázsia Központ Elemzések 2022/1. – Merre tart Japán?
Japán a világ harmadik legnagyobb gazdasága, azonban úgy tűnik, hogy az utóbbi időben nem találja helyét a világban, ami a lemaradását is okozta például a környező ázsiai országok gazdasági fejlődésének növekedéséhez képest. A 2021-es évben az…