
Elnökválasztás a Fülöp-szigeteken – A Marcos dinasztia visszatérése
2022. május 9-én elnökválasztást tartottak a Fülöp-szigeteken, melynek során a leköszönő Rodrigo Duterte elnök helyére a 64 éves ifjabb Ferdinand „Bongbong” Marcos-t, az egykori diktátor fiát elsöprő többséggel választották meg, miközbenContinue reading “Elnökválasztás a Fülöp-szigeteken – A Marcos dinasztia visszatérése”

A magyar külgazdasági kapcsolatok helyzete Közép-Ázsiában
A jelenleg kialakult geopolitikai helyzetben (afganisztáni helyzet és az orosz-ukrán háború) miatt az egész világnak példátlan biztonsági kihívásokkal kell szembesülnie. A világ geopolitikai átrendeződése, a növekvő energiaárak és a változó világgazdaságiContinue reading “A magyar külgazdasági kapcsolatok helyzete Közép-Ázsiában”

Libanon a csőd szélén
A libanoni kormány által 2019 októberében bevezetett új adók országos tiltakozásokat váltottak ki az arab ország lakossága körében. Emellett komoly elégedetlenség alakult ki a hiányos közszolgáltatások, a növekvő államadósság és aContinue reading “Libanon a csőd szélén”

Fokozódik a magyar-török együttműködés
A magyar-török kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az elmúlt időszakban, mind a gazdasági, mind a stratégiai vonatkozásokat tekintve. A két ország jelentősen fokozta az egymással való kereskedelmét, és Magyarország többször is kinyilvánította, hogyContinue reading “Fokozódik a magyar-török együttműködés”

Imran Khan kormányának bukása, politikai és gazdasági krízis Pakisztánban
Április 9-én Pakisztánban megbukott Imran Khan kormánya az ellene indított bizalmatlansági indítvány megszavazásával, ezzel jelentős politikai és még inkább gazdasági zűrzavart hagyva maga után. Habár az ország 75 éves történelmében mégContinue reading “Imran Khan kormányának bukása, politikai és gazdasági krízis Pakisztánban”

A magyar választások visszhangja az eurázsiai országok sajtójában
A magyarországi internetes lapok számos sajtószemlét közöltek a 2022. április 3-án megtartott magyarországi választások visszhangjáról, ezek a cikkek azonban hagyományosan a Nyugat felé „fordulva” az angol és döntően német, francia sajtótContinue reading “A magyar választások visszhangja az eurázsiai országok sajtójában”

Diplomáciai találkozók a világrendről alkotott ellentétes elképzelések tükrében
2022. március 30-31. között Kína harmadik alkalommal rendezte meg az Afganisztánnal határos országok külügyminisztereinek találkozóját az Anhui tartományban található Tunxi-ban. Azon túl, hogy a tálibok képviselői is részt vettek a találkozón,Continue reading “Diplomáciai találkozók a világrendről alkotott ellentétes elképzelések tükrében”

Lehet-e Tajvanból Kína Ukrajnája?
*A cikk az index.hu-n került eredetileg megjelenésre. Egy hónappal ezelőtt, 2022. február 24-én támadta meg Oroszország Ukrajnát. Természetesen Kína a világ második legnagyobb gazdaságaként – sőt bizonyos számítások szerint már azContinue reading “Lehet-e Tajvanból Kína Ukrajnája?”

Türkmenisztán: új elnök, régi elképzelések? – avagy békés hatalomátadás Közép-Ázsiában
2022. március 12-én Türkmenisztánban rendkívüli elnökválasztásra került sor, amire azért volt szükség, mert Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmenisztán elnöke február 11-én váratlanul a Halk Maslakhaty (a parlament felsőháza) ülésén kijelentette, hogy 15 évContinue reading “Türkmenisztán: új elnök, régi elképzelések? – avagy békés hatalomátadás Közép-Ázsiában”

Dél-Korea választott
2022. március 9-én sor került Dél-Koreában az elnökválasztásra, amely a dél-koreai szabad választások történelmében a legszorosabb eredményt hozta és nem mellesleg politikai botrányoktól sem volt mentes, éles szakadást eredményezve a dél-koreaiContinue reading “Dél-Korea választott”

A világ Oroszország ellen?
2022. február 24-én bekövetkezett az, amit kevesen gondoltak: azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, Európában ismét háború kezdődött két szuverén ország között, először a második világháború után. A Nyugat eddig még nemContinue reading “A világ Oroszország ellen?”

Szíria súlyos gazdasági válságon megy keresztül
Annak ellenére, hogy a szíriai helyzetről ma már sokkal kevesebb tudósítás lát napvilágot, s nem szerepel a nemzetközi híroldalak vezető cikkeiben, az még nem jelenti azt, hogy a szíriai válság vagyContinue reading “Szíria súlyos gazdasági válságon megy keresztül”

Törvényhozó gyűlési választások kezdődtek India tagállamaiban
Idén február 10-én megkezdődtek a törvényhozó gyűlési választások India Uttar Pradesh szövetségi államában, melynek során március 10-ig 403 képviselőt választanak újra. India legnépesebb tagállamában a választások igazi tétje, hogy a 2024-es szövetségi referendumraContinue reading “Törvényhozó gyűlési választások kezdődtek India tagállamaiban”

Korlátok nélküli együttműködés Kína és Oroszország között – Az új világrend?
2022. február 4-én a pekingi téli olimpia nyitó napján Kína és Oroszország közös nyilatkozatot tett közé, amely elsősorban az 1990-es évek eleji politikai és gazdasági átalakulással létrejött unipoláris világrendet kérdőjelezte megContinue reading “Korlátok nélküli együttműködés Kína és Oroszország között – Az új világrend?”

A Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás hatályba lépésének várható következményei
2022 elején hatályba lépett a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP), létrehozva ezáltal a világ legnagyobb szabadkereskedelmi területét. Miközben Ausztrália, Brunei, Kambodzsa, Kína, Japán, Laosz,Continue reading “A Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás hatályba lépésének várható következményei”

A kínai gazdasági növekedés a legújabb adatok fényében
2021-ben a kínai GDP éves növekedési üteme 8,1 százalék volt. Ez a tényadat jóval meghaladja a kínai kormány saját 6,9 százalékos előrejelzését is. A részletesebb adatok szerint a növekedés főként azContinue reading “A kínai gazdasági növekedés a legújabb adatok fényében”

Kína az űrben
A kínai űrkutatás 2022 elején újabb mérföldkőhöz érkezett és bizonyította, hogy Kínának van keresnivalója az űrben és fontos tényező az űrkutatásban, hiszen elsőként találtak arra utaló jeleket, hogy van víz aContinue reading “Kína az űrben”

Vezető nélküli tüntetések
A kazah események háttere Kazahsztánban a 2022-es év erőszakos tüntetésekkel kezdődtek, melyeknek mára több halottja és sérültje is van. A CSTO (Kollektív Biztonság Szerződés Szervet) békefenntartóinak érkezésével azonban jelenleg úgy látszik,Continue reading “Vezető nélküli tüntetések”

Szankciók és vörös vonalak. A Biden Putyin találkozó után
December 7-én került sor Oroszország és az Egyesült Államok elnöke közötti megbeszélésre, amely a legutóbbi, júniusi találkozótól eltérően ezúttal online formában zajlott le. Az érintettek is egyetértett abban, hogy az oroszContinue reading “Szankciók és vörös vonalak. A Biden Putyin találkozó után”

A türk nyelvű országoktól a türk államokig. Török birodalmi elképzelések?
2021. november 12-én rendezték meg a Türk Nyelven Beszélő Államok Együttműködési Tanácsának (Türk Tanács) VIII. Isztambuli Csúcstalálkozóját, amely eredményeként elfogadták az Isztambuli Nyilatkozatot. A találkozón Türkmenisztán megfigyelői státuszt kapott a Tanácsban,Continue reading “A türk nyelvű országoktól a türk államokig. Török birodalmi elképzelések?”

Az ENSZ COP 26 klímakonferenciájának eredményei Indonézia perspektívájából
2021. október 31. és november 13. között a skóciai Glasgow adott otthont az ENSZ 26. klímakonferenciájának (COP 26), amelyen eredetileg több mint 200 ország állam és kormányfőjének részvételével számoltak. A nyugatiContinue reading “Az ENSZ COP 26 klímakonferenciájának eredményei Indonézia perspektívájából”