A hét elemzése

Moszkvában találkozott Xi Jinping és Vlagyimir Putyin

Három napos hivatalos látogatást tett újraválasztása után Xi Jinping Moszkvában. Az elnöki találkozó eredményeképpen több megállapodás is született, valamint a korábban megkötött szerződések kerültek megerősítésre. Gazdasági szempontból fontos a két ország…

Kína két ülésszaka 

Március elején több ezer küldött érkezett Kína minden szegletéből Pekingbe az ország éves törvényhozói ülésére, amelyet szinte az egész világ szoros figyelemmel követett, hogy vajon milyen irányba haladhat tovább a Kínai…

Tömeges tüntetések Grúziában 

Március 7-én szavazott a Grúz parlament az úgynevezett „Külföldi ügynökökről” szóló törvényről, amely értelmében minden olyan civil szervezet és médium, amely költségvetésének legalább 20%-át külföldi támogatásból finanszírozzák, jegyzékbe kell, hogy kerüljön.…

Új év, változatlan kínai külpolitika

2022 december 15-én Xi Jinping kínai elnök és Vlagyimir Putiyn orosz elnök virtuális megbeszélést folytatott. Ennek alkalmával Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy a két ország közötti partnerség minden eddiginél fontosabb…

Xi Jinping kínai elnök szaúd-arábiai látogatása

A közel-keleti kormányok pozitívan állnak a Kínával kötött partnerséghez, mert szerintük egyenlő félként kezelik őket, nem pedig gyarmati területként, és természetesen anyagi hasznuk is származik belőle. Emellett az arab államok nagyra…

Diplomáciai találkozók Pekingben

A Kínai Kommunista Párt 20. Pártkongresszusa után Xi Jinping maradt a pártfőtitkár és a katonai bizottság elnöke. Ez pedig azt feltételezi, hogy elnöki tisztségében is tovább marad a 2023 márciusában tartandó…

Még az idén újra indulhat a turizmus Japánban

2020 elején Japán minimalista tesztelési protokollt vezetett be a Covid-19 fertőzöttek kiszűrésére, ami a szakértők szerint koronavírus-katasztrófával fenyegetett az országban: hatalmas gócpontokkal, a kórházak túlterheltségével és az egészségügyi rendszer összeomlásával. Japán…

Eszkalálódnak a kormányellenes tüntetések Iránban

Iránban a tizenkettedik egymást követő éjszakán vonultak utcára, hogy tiltakozzanak Mahsza Amini meggyilkolása miatt. Hivatalosan legalább 41 ember halt meg a zavargások kezdete óta – többségükben tüntetők, kisebb részben a biztonsági…

A Salman Rushide-ügy

2022. augusztus 12-én merényletet követtek el a nemzetközileg elismert indiai születésű brit-amerikai író, Salman Rushdie ellen, ami miatt újból fellángolt a művészi szabadságról, a vallások tiszteletben tartásáról, valamint a politikailag korrekt…

A 21. század Raszputyinja?

Az elmúlt napokban ismét média figyelem irányult Alekszandr Duginra, akinek lánya Darja Dugina – vélhetően egy politikai merénylet áldozata lett. Darja Dugina azután halt meg augusztus 20-án, hogy egy robbanás után…

Enyhülhet a közel-keleti és afrikai élelmiszerválság

Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb búzatermelője, azonban a két ország konfliktusának következtében komoly fennakadások alakultak ki az ellátási láncokban, ami főként a szegényebb, gazdaságilag instabil régiókra volt jelentős hatással.…

Súlyos csapást szenvedett az al-Káida terrorszervezet

Az Egyesült Államok likvidálta az al-Káida vezetőjét, Ajman al-Zaváhirít  Afganisztánban – erősítette meg Joe Biden amerikai elnök. Az al-Káida vezetője a CIA dróntámadással végrehajtott terrorellenes akciójában vesztette életét július 31-én az…

Gazdasági válság Srí Lankán

Úgy tűnik, hogy a Srí Lanka-i gazdaság lesz az első áldozata az ukrajnai háború kitörése után kialakult globális energia- és élelmiszerválságnak. 2022. július 5-én Ranil Wickremesinghe Srí Lanka-i miniszterelnök elismerte, hogy…

Nyugtalan Közép-Ázsia

A február vége óta tartó ukrán–orosz háború és az Európát érintő energia válság áll szinte minden hírfolyam középpontjában. Ezen események mellett pedig csak elvétve vagy egyáltalán nem találkozunk a világ és…

Mit történt Madridban? A NATO-csúcs eredményei

2022. június 29-én a NATO-tagországok állam- és kormányfői elfogadták a NATO új Stratégiai Koncepcióját. A koncepció általában tartalmazza a szövetség prioritásait, alapfeladatait és a következő évtized főbb kihívásait. Miközben a dokumentum…

BRICS Csúcstalálkozó – hogyan tovább?

A 14. BRICS Csúcstalálkozón Xi Jinping kínai elnök mellett Narendra Modi indiai miniszterelnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök és Jair Bolsonaro brazil elnök vett részt. A találkozónak, noha…

Kőolaj és szankciók

Az Európai Unió Oroszország ukrajnai inváziót követően a május végén meghozott hatodik szankciós csomagjával betiltotta az orosz kőolaj- és kőolajtermékek importjának nagy részét. A szankciós csomag értelmében a tengeren keresztül történő…

Joe Biden ismételt „nyelvbotlása”?

Joe Biden, amerikai elnök május 23-án egy sajtótájékoztatón ismét kijelentette, hogy az Egyesült Államok katonailag beavatkozik, ha Kína megkísérli erőszakkal elfoglalni Tajvant. A Fehér Ház ezek után gyorsan leszögezte, hogy ez…

Svédország és Finnország NATO-csatlakozása: török vétó?

Svédország és Finnország hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének minden tagja egyetért a bővítés fontosságával. Azonban ez korántsem…

A magyar külgazdasági kapcsolatok helyzete Közép-Ázsiában

A jelenleg kialakult geopolitikai helyzetben (afganisztáni helyzet és az orosz-ukrán háború) miatt az egész világnak példátlan biztonsági kihívásokkal kell szembesülnie. A világ geopolitikai átrendeződése, a növekvő energiaárak és a változó világgazdasági…

Libanon a csőd szélén

A libanoni kormány által 2019 októberében bevezetett új adók országos tiltakozásokat váltottak ki az arab ország lakossága körében. Emellett komoly elégedetlenség alakult ki a hiányos közszolgáltatások, a növekvő államadósság és a…

Fokozódik a magyar-török együttműködés

A magyar-török kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az elmúlt időszakban, mind a gazdasági, mind a stratégiai vonatkozásokat tekintve. A két ország jelentősen fokozta az egymással való kereskedelmét, és Magyarország többször is kinyilvánította, hogy…

Lehet-e Tajvanból Kína Ukrajnája?

*A cikk az index.hu-n került eredetileg megjelenésre. Egy hónappal ezelőtt, 2022. február 24-én támadta meg Oroszország Ukrajnát. Természetesen Kína a világ második legnagyobb gazdaságaként – sőt bizonyos számítások szerint már az…

Dél-Korea választott

2022. március 9-én sor került Dél-Koreában az elnökválasztásra, amely a dél-koreai szabad választások történelmében a legszorosabb eredményt hozta és nem mellesleg politikai botrányoktól sem volt mentes, éles szakadást eredményezve a dél-koreai…

A világ Oroszország ellen?

2022. február 24-én bekövetkezett az, amit kevesen gondoltak: azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, Európában ismét háború kezdődött két szuverén ország között, először a második világháború után. A Nyugat eddig még nem…

Kína az űrben

A kínai űrkutatás 2022 elején újabb mérföldkőhöz érkezett és bizonyította, hogy Kínának van keresnivalója az űrben és fontos tényező az űrkutatásban, hiszen elsőként találtak arra utaló jeleket, hogy van víz a…

Vezető nélküli tüntetések

A kazah események háttere Kazahsztánban a 2022-es év erőszakos tüntetésekkel kezdődtek, melyeknek mára több halottja és sérültje is van. A CSTO (Kollektív Biztonság Szerződés Szervet) békefenntartóinak érkezésével azonban jelenleg úgy látszik,…

%d bloggers like this: