Az EU Kína-politikája: egység vagy széttöredezettség?
Április 5. és 7. között Emmanuel Macron francia elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke háromnapos látogatásra érkezett Kínába. A rövid látogatást két téma uralta: az ukrajnai háború…
Az indonéz labdarúgásnak nincs oka csüggedni a FIFA döntése miatt
Joko Widodo államfő (2014-; Indonéz Demokratikus Küzdelem Pártja) és Shin Tae-yong, a nemzeti csapat edzője múlt szombaton megvitatta az U20-as indonéz férfi labdarúgóválogatott játékosainak fejlődését és a tehetségük fejlesztésére vonatkozó jövőbeli…
Moszkvában találkozott Xi Jinping és Vlagyimir Putyin
Három napos hivatalos látogatást tett újraválasztása után Xi Jinping Moszkvában. Az elnöki találkozó eredményeképpen több megállapodás is született, valamint a korábban megkötött szerződések kerültek megerősítésre. Gazdasági szempontból fontos a két ország…
Kína két ülésszaka
Március elején több ezer küldött érkezett Kína minden szegletéből Pekingbe az ország éves törvényhozói ülésére, amelyet szinte az egész világ szoros figyelemmel követett, hogy vajon milyen irányba haladhat tovább a Kínai…
Tömeges tüntetések Grúziában
Március 7-én szavazott a Grúz parlament az úgynevezett „Külföldi ügynökökről” szóló törvényről, amely értelmében minden olyan civil szervezet és médium, amely költségvetésének legalább 20%-át külföldi támogatásból finanszírozzák, jegyzékbe kell, hogy kerüljön.…
Amerikai külügyminiszteri látogatás Közép-Ázsiában
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter 2023. február 28. és március 3. között Közép-Ázsiában tett hivatalos munkalátogatást, amely során a régió két országát Kazahsztánt és Üzbegisztánt is felkereste. Az amerikai külügy első embere…
A kínai külpolitika vezető tisztségviselője Európába látogatott
Wang Yi kínai államtanácsos európai körútja alkalmával Olaszországban és Franciaországban járt, részt vett a müncheni biztonságpolitikai konferencián, majd Magyarországra és végül Oroszországba látogatott. Wang Yi több mint kilenc évig volt Kína…
Pusztító erejű földrengések rázták meg Törökországot és Szíriát
Több erős földrengés rázta meg 2023. február 6-ára virradóan Törökország déli Gaziantep tartományát, valamint Szíria északi részét, elsősorban Idlib, Latakia és Aleppó tartományokat. A legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as…
Közelgő magyar-kirgiz találkozó. A magyar-kirgiz kapcsolatok aktuális helyzete
Magyarország és Kirgizisztán 2023-ban ünnepli a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 31. évfordulóját. A két ország közötti partnerség vonatkozásában az előző évekhez hasonlóan minden jel szerint az idén is több…
Negyedik alkalommal látogatott Magyarországra Azerbajdzsán elnöke Ilham Alijev
2023. január 30-án találkozott Ilham Alijev Azerbajdzsán elnöke Orbán Viktor miniszterelnökkel Budapesten. A kibővített találkozó keretein belül a felek megvitatták az együttműködés lehetőségeit az energia, az oktatás és a közlekedés területén,…
A nyúl éve végérvényesen elhozta a kínai nyitást
2023. január 8-án Kína ismét megnyílt, miután a kínai kormány optimalizálta a Covid-19 elleni védekezési intézkedéseket. Mindezt néhány héttel a Tavaszünnep előtt, amely idén január 22-ére esett, amikor is beköszöntött a…
Két év után ismét hagyományos keretek között zajlott a Világgazdasági Fórum Davosban
A COVID-19 világjárvány okozta két év korlátozásai után idén először került megrendezésre Svájcban hagyományos kereket között a Világgazdasági Fórum (WEF), amelyen az üzleti és politikai elit találkozik (idén rekordmennyiségű 2,7 ezer…
Az új maláj kormányfő Indonéziában tett diplomáciai bemutatkozó látogatást
Hagyomány a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (Association of Southeast Asian Nations, ASEAN) újonnan megválasztott vagy kinevezett tagállami vezetői számára, hogy első formális külföldi úticéljuk Indonézia legyen. A diplomáciai tradíció mellett azonban a…
Új év, változatlan kínai külpolitika
2022 december 15-én Xi Jinping kínai elnök és Vlagyimir Putiyn orosz elnök virtuális megbeszélést folytatott. Ennek alkalmával Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy a két ország közötti partnerség minden eddiginél fontosabb…
Eredményesen zárult az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének jubileumi csúcstalálkozója
Az uniós intézmények és az EU 27 tagországának vezetői (kivéve az éppen Katarban tartózkodó francia elnököt), illetve a délkelet-ázsiai kormányközi együttműködésén alapuló regionális szervezet 10 tagállamának állam-és kormányfői (kivéve a mianmari…
Xi Jinping kínai elnök szaúd-arábiai látogatása
A közel-keleti kormányok pozitívan állnak a Kínával kötött partnerséghez, mert szerintük egyenlő félként kezelik őket, nem pedig gyarmati területként, és természetesen anyagi hasznuk is származik belőle. Emellett az arab államok nagyra…
Megújulnak a diplomácia kapcsolatok Magyarország és Örményország között
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) miniszteri tanácsának Lódzi ülésén találkozott Magyarország és Örményország külügyminisztere 2022. december 1-én. A találkozón Ararat Mirzoyan és Szíjártó Péter kiemelte a két nép közötti…
Elhunyt Jiang Zemin – Egy korszak vége a kínai politikában
Jiang Zemin 2022. november 30-án, 96 éves korában hunyt el Shanghaiban. 1989-ben a 13. Kínai Kommunista Párt (KKP) Központi Bizottságának plenáris ülésén választották meg a KKP főtitkárának, majd 1993-ban a 8.…
Véres tüntetések januárban, elnökválasztás novemberben. Előrehozott elnökválasztás Kazahsztánban
Kazahsztánban a véres januári zavargások az ország vezetése, számára rámutattak a Nazarbajev-korszakból származó rendszerszintű egyenlőtlenségre, a korrupcióra és az elnyomó kazah politikai környezetre. A közép-ázsiai országban a januári tüntetések eredményeként módosításra…
Globális kihívások és geopolitikai feszültségek a G20-as találkozó tükrében
2022. november 15-16-án az indonéziai Bali szigete adott otthont a G20-as országok soron következő csúcsértekezletének, ahol az indonéz elnökségből kifolyólag Joko Widodo „Jokowi” elnök vezetése alatt gyűltek össze tanácskozásra a világ…
ENSZ Közgyűlés: Izraelnek le kell szerelnie nukleáris fegyvereit
Az ENSZ Közgyűlés (152-5 arányban) megállapította, hogy Izraelnek meg kell szabadulnia nukleáris fegyvereitől, mivel azok kirívóan sértik a nemzetközi jogot. Emellett Izraelnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy „nem fejleszt, gyárt, tesztel…
Diplomáciai találkozók Pekingben
A Kínai Kommunista Párt 20. Pártkongresszusa után Xi Jinping maradt a pártfőtitkár és a katonai bizottság elnöke. Ez pedig azt feltételezi, hogy elnöki tisztségében is tovább marad a 2023 márciusában tartandó…
Első Európai Unió-Közép-Ázsia csúcstalálkozó: Egy „elfelejtett” régió európai felértékelődése
A Világ- és hagyományos vallások vezetőinek kongresszusa, az Ázsiai Kölcsönhatásokról és Bizalomépítő Intézkedésekről szóló konferencia (Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia, CICA) és az Oroszország-Közép-Ázsia csúcstalálkozókat követően újra Kazahsztán…
„Nem csak Kínának van szüksége a világra, de a világnak is Kínára”, avagy a Kínai Kommunista Párt 20. Pártkongresszusa
2022. október 16-án vette kezdetét a Kínai Kommunista Párt (KKP) 20. Pártkongresszusa. Az öt évente megrendezésre kerülő, egy hetes eseményen többek között a KKP felső vezetésének – az Állandó Bizottság, a…
S. Jaishankar indiai külügyminiszter ausztráliai és új-zélandi látogatása
Október 5-11. között Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter hivatalos látogatásra érkezett Ausztráliába és Új-Zélandra, ahol az érintett országok vezető tisztségviselőivel folytatott tárgyalásokat elsősorban az aktuális geopolitikai kihívásokról. Az indiai politikusnak ez volt…
Az alkotmánybíróság döntése értelmében Prayut Chan-o-cha thai miniszterelnök továbbra is hivatalában maradhat
2022. szeptember 30-án a thai alkotmánybíróság úgy döntött, hogy Prayut Chan-o-cha thai miniszterelnök megtarthatja pozícióját, mivel nem lépte túl a 2017-es alkotmányban meghatározott 8 éves maximális hivatali időt, hiszen annak ellenére,…
Még az idén újra indulhat a turizmus Japánban
2020 elején Japán minimalista tesztelési protokollt vezetett be a Covid-19 fertőzöttek kiszűrésére, ami a szakértők szerint koronavírus-katasztrófával fenyegetett az országban: hatalmas gócpontokkal, a kórházak túlterheltségével és az egészségügyi rendszer összeomlásával. Japán…
Eszkalálódnak a kormányellenes tüntetések Iránban
Iránban a tizenkettedik egymást követő éjszakán vonultak utcára, hogy tiltakozzanak Mahsza Amini meggyilkolása miatt. Hivatalosan legalább 41 ember halt meg a zavargások kezdete óta – többségükben tüntetők, kisebb részben a biztonsági…
A Sanghaj Együttműködési Szervezet változó geopolitika környezetben
A Sanghaj Együttműködési Szervezet (Shanghai Cooperation Organization – SCO) szeptember 16-án tartotta az államfők tanácsának 22-ik találkozóját. A csúcstalálkozó helyszíne az üzbegisztáni Szamarkand volt, ahol az orosz, kínai, kazah, kirgiz, üzbég,…
Elapadó folyók – a klímaváltozás szele Kínát is elérte
Szélsőséges hőhullámok söpörtek végig Kína egyes részein, melyek komoly gondot okoztak Kína áramellátásában, illetve komoly hosszútávú következményekkel is bírnak. Az aszály által leginkább érintett terület Szecsuán és Csungking volt. Egyes elemzők…
Vosztok-2022: hadgyakorlat és erődemonstráció az ukrán háború árnyékában
2022. augusztus 18-án a Moszkva bejelentette, hogy szeptemberben Kína, Fehéroroszország, India, Tádzsikisztán és Mongólia[1] részvételével az orosz Távol-Keleten megrendezi a Vosztok-2022 (Kelet-2022) elnevezésű katonai hadgyakorlatot.[2] Egyes hírekkel ellentétben a jelenlegi katonai…
A Salman Rushide-ügy
2022. augusztus 12-én merényletet követtek el a nemzetközileg elismert indiai születésű brit-amerikai író, Salman Rushdie ellen, ami miatt újból fellángolt a művészi szabadságról, a vallások tiszteletben tartásáról, valamint a politikailag korrekt…
A 21. század Raszputyinja?
Az elmúlt napokban ismét média figyelem irányult Alekszandr Duginra, akinek lánya Darja Dugina – vélhetően egy politikai merénylet áldozata lett. Darja Dugina azután halt meg augusztus 20-án, hogy egy robbanás után…
Taskenti Nyilatkozat. Azerbajdzsán, Törökország és Üzbegisztán háromoldalú csúcstalálkozója
2022. augusztus 2-án Taskent adott otthont Azerbajdzsán, Törökország és Üzbegisztán külügy, kereskedelmi és gazdasági minisztereinek első találkozójának. A most életre hívott együttműködés egy teljesen új kezdeményezés Azerbajdzsán, Törökország és Üzbegisztán között,…
Bővítés előtt a Sanghaji Együttműködés? A taskenti külügyminiszteri találkozó részletei
2022. július 27-28-án Taskentben rendezték meg a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) Külügyminiszteri Tanácsának ülését. A találkozót 2022-ben a szervezet soros elnöki tisztjét betöltő Üzbegisztán hívta össze, amelyen részt vett a szervezet…
Enyhülhet a közel-keleti és afrikai élelmiszerválság
Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb búzatermelője, azonban a két ország konfliktusának következtében komoly fennakadások alakultak ki az ellátási láncokban, ami főként a szegényebb, gazdaságilag instabil régiókra volt jelentős hatással.…
Súlyos csapást szenvedett az al-Káida terrorszervezet
Az Egyesült Államok likvidálta az al-Káida vezetőjét, Ajman al-Zaváhirít Afganisztánban – erősítette meg Joe Biden amerikai elnök. Az al-Káida vezetője a CIA dróntámadással végrehajtott terrorellenes akciójában vesztette életét július 31-én az…
Borotvaélen: az egyensúlyozó indonéz diplomácia
2022-ben Indonézia tölti be a G20 elnökségét, ennek megfelelően az ország a korábbinál nagyobb diplomáciai aktivitást mutat, annak ellenére, hogy Joko Widodo (Jokowi) elnök számára továbbra is a belpolitika élvez prioritást.…
Felsőházi választások Japánban: módosulhat az alkotmány?
2022. július 8-án Abe Shinzo volt japán miniszterelnök merénylet áldozata lett Narában, ahol a felső házi választások előtt két nappal éppen kampánybeszédet tartott a Liberális Demokrata Párt – LDP színeiben. A…
Gazdasági válság Srí Lankán
Úgy tűnik, hogy a Srí Lanka-i gazdaság lesz az első áldozata az ukrajnai háború kitörése után kialakult globális energia- és élelmiszerválságnak. 2022. július 5-én Ranil Wickremesinghe Srí Lanka-i miniszterelnök elismerte, hogy…
Nyugtalan Közép-Ázsia
A február vége óta tartó ukrán–orosz háború és az Európát érintő energia válság áll szinte minden hírfolyam középpontjában. Ezen események mellett pedig csak elvétve vagy egyáltalán nem találkozunk a világ és…
Mit történt Madridban? A NATO-csúcs eredményei
2022. június 29-én a NATO-tagországok állam- és kormányfői elfogadták a NATO új Stratégiai Koncepcióját. A koncepció általában tartalmazza a szövetség prioritásait, alapfeladatait és a következő évtized főbb kihívásait. Miközben a dokumentum…
BRICS Csúcstalálkozó – hogyan tovább?
A 14. BRICS Csúcstalálkozón Xi Jinping kínai elnök mellett Narendra Modi indiai miniszterelnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök és Jair Bolsonaro brazil elnök vett részt. A találkozónak, noha…
A megerősített kínai és orosz együttműködés és annak értelmezései
Június 15-én a Xi Jinping kínai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatva áttekintették a két ország együttműködésére vonatkozó fontosabb kérdéseket. Ez a második közvetlen tárgyalás a két vezető között…
Shangri-La dialógus 2022-ben: ellentétes nézetek a szabályokon alapuló nemzetközi rendről
Két éves szünet után 2022. június 10-12. között Szingapúrban ismét megrendezésre került Ázsia első számú biztonsági értekezlete, amelyet 2002 óta rendez meg a brit Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete a szingapúri kormány…
Kőolaj és szankciók
Az Európai Unió Oroszország ukrajnai inváziót követően a május végén meghozott hatodik szankciós csomagjával betiltotta az orosz kőolaj- és kőolajtermékek importjának nagy részét. A szankciós csomag értelmében a tengeren keresztül történő…
Joe Biden ismételt „nyelvbotlása”?
Joe Biden, amerikai elnök május 23-án egy sajtótájékoztatón ismét kijelentette, hogy az Egyesült Államok katonailag beavatkozik, ha Kína megkísérli erőszakkal elfoglalni Tajvant. A Fehér Ház ezek után gyorsan leszögezte, hogy ez…
Svédország és Finnország NATO-csatlakozása: török vétó?
Svédország és Finnország hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének minden tagja egyetért a bővítés fontosságával. Azonban ez korántsem…
Elnökválasztás a Fülöp-szigeteken – A Marcos dinasztia visszatérése
2022. május 9-én elnökválasztást tartottak a Fülöp-szigeteken, melynek során a leköszönő Rodrigo Duterte elnök helyére a 64 éves ifjabb Ferdinand „Bongbong” Marcos-t, az egykori diktátor fiát elsöprő többséggel választották meg, miközben…
A magyar külgazdasági kapcsolatok helyzete Közép-Ázsiában
A jelenleg kialakult geopolitikai helyzetben (afganisztáni helyzet és az orosz-ukrán háború) miatt az egész világnak példátlan biztonsági kihívásokkal kell szembesülnie. A világ geopolitikai átrendeződése, a növekvő energiaárak és a változó világgazdasági…
Libanon a csőd szélén
A libanoni kormány által 2019 októberében bevezetett új adók országos tiltakozásokat váltottak ki az arab ország lakossága körében. Emellett komoly elégedetlenség alakult ki a hiányos közszolgáltatások, a növekvő államadósság és a…
Fokozódik a magyar-török együttműködés
A magyar-török kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az elmúlt időszakban, mind a gazdasági, mind a stratégiai vonatkozásokat tekintve. A két ország jelentősen fokozta az egymással való kereskedelmét, és Magyarország többször is kinyilvánította, hogy…
Imran Khan kormányának bukása, politikai és gazdasági krízis Pakisztánban
Április 9-én Pakisztánban megbukott Imran Khan kormánya az ellene indított bizalmatlansági indítvány megszavazásával, ezzel jelentős politikai és még inkább gazdasági zűrzavart hagyva maga után. Habár az ország 75 éves történelmében még…
A magyar választások visszhangja az eurázsiai országok sajtójában
A magyarországi internetes lapok számos sajtószemlét közöltek a 2022. április 3-án megtartott magyarországi választások visszhangjáról, ezek a cikkek azonban hagyományosan a Nyugat felé „fordulva” az angol és döntően német, francia sajtót…
Diplomáciai találkozók a világrendről alkotott ellentétes elképzelések tükrében
2022. március 30-31. között Kína harmadik alkalommal rendezte meg az Afganisztánnal határos országok külügyminisztereinek találkozóját az Anhui tartományban található Tunxi-ban. Azon túl, hogy a tálibok képviselői is részt vettek a találkozón,…
Lehet-e Tajvanból Kína Ukrajnája?
*A cikk az index.hu-n került eredetileg megjelenésre. Egy hónappal ezelőtt, 2022. február 24-én támadta meg Oroszország Ukrajnát. Természetesen Kína a világ második legnagyobb gazdaságaként – sőt bizonyos számítások szerint már az…
Türkmenisztán: új elnök, régi elképzelések? – avagy békés hatalomátadás Közép-Ázsiában
2022. március 12-én Türkmenisztánban rendkívüli elnökválasztásra került sor, amire azért volt szükség, mert Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmenisztán elnöke február 11-én váratlanul a Halk Maslakhaty (a parlament felsőháza) ülésén kijelentette, hogy 15 év…
Dél-Korea választott
2022. március 9-én sor került Dél-Koreában az elnökválasztásra, amely a dél-koreai szabad választások történelmében a legszorosabb eredményt hozta és nem mellesleg politikai botrányoktól sem volt mentes, éles szakadást eredményezve a dél-koreai…
A világ Oroszország ellen?
2022. február 24-én bekövetkezett az, amit kevesen gondoltak: azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, Európában ismét háború kezdődött két szuverén ország között, először a második világháború után. A Nyugat eddig még nem…
Szíria súlyos gazdasági válságon megy keresztül
Annak ellenére, hogy a szíriai helyzetről ma már sokkal kevesebb tudósítás lát napvilágot, s nem szerepel a nemzetközi híroldalak vezető cikkeiben, az még nem jelenti azt, hogy a szíriai válság vagy…
Törvényhozó gyűlési választások kezdődtek India tagállamaiban
Idén február 10-én megkezdődtek a törvényhozó gyűlési választások India Uttar Pradesh szövetségi államában, melynek során március 10-ig 403 képviselőt választanak újra. India legnépesebb tagállamában a választások igazi tétje, hogy a 2024-es szövetségi referendumra…
Korlátok nélküli együttműködés Kína és Oroszország között – Az új világrend?
2022. február 4-én a pekingi téli olimpia nyitó napján Kína és Oroszország közös nyilatkozatot tett közé, amely elsősorban az 1990-es évek eleji politikai és gazdasági átalakulással létrejött unipoláris világrendet kérdőjelezte meg…
A Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás hatályba lépésének várható következményei
2022 elején hatályba lépett a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP), létrehozva ezáltal a világ legnagyobb szabadkereskedelmi területét. Miközben Ausztrália, Brunei, Kambodzsa, Kína, Japán, Laosz,…
A kínai gazdasági növekedés a legújabb adatok fényében
2021-ben a kínai GDP éves növekedési üteme 8,1 százalék volt. Ez a tényadat jóval meghaladja a kínai kormány saját 6,9 százalékos előrejelzését is. A részletesebb adatok szerint a növekedés főként az…
Kína az űrben
A kínai űrkutatás 2022 elején újabb mérföldkőhöz érkezett és bizonyította, hogy Kínának van keresnivalója az űrben és fontos tényező az űrkutatásban, hiszen elsőként találtak arra utaló jeleket, hogy van víz a…
Vezető nélküli tüntetések
A kazah események háttere Kazahsztánban a 2022-es év erőszakos tüntetésekkel kezdődtek, melyeknek mára több halottja és sérültje is van. A CSTO (Kollektív Biztonság Szerződés Szervet) békefenntartóinak érkezésével azonban jelenleg úgy látszik,…
Szankciók és vörös vonalak. A Biden Putyin találkozó után
December 7-én került sor Oroszország és az Egyesült Államok elnöke közötti megbeszélésre, amely a legutóbbi, júniusi találkozótól eltérően ezúttal online formában zajlott le. Az érintettek is egyetértett abban, hogy az orosz…
A türk nyelvű országoktól a türk államokig. Török birodalmi elképzelések?
2021. november 12-én rendezték meg a Türk Nyelven Beszélő Államok Együttműködési Tanácsának (Türk Tanács) VIII. Isztambuli Csúcstalálkozóját, amely eredményeként elfogadták az Isztambuli Nyilatkozatot. A találkozón Türkmenisztán megfigyelői státuszt kapott a Tanácsban,…
Az ENSZ COP 26 klímakonferenciájának eredményei Indonézia perspektívájából
2021. október 31. és november 13. között a skóciai Glasgow adott otthont az ENSZ 26. klímakonferenciájának (COP 26), amelyen eredetileg több mint 200 ország állam és kormányfőjének részvételével számoltak. A nyugati…