Péter egyetemi tanulmányait az ELTE Bölcsészettudományi Karán végezte, ahol 2007-ben történelem szakos okleveles bölcsész diplomát szerzett. Tanulmányait a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtudományi Doktori Iskolájában folytatta, ahol hadtörténelemből 2012-ben szerezte meg a PhD fokozatot.
Az egyetemi diploma megszerzését követően kezdetben, mint vendégelőadó tartott órákat az ELTE BTK Délkelet-Ázsia Központjában, majd 2009-2012 között megbízott előadóként Délkelet-Ázsia 16–21. századi történelmét oktatta. Délkelet-Ázsia történelme és kultúrája témájában előadássorozatot szervezett, és részt vállalt a Délkelet-Ázsia minor elindításában. 2012-ben a Tan Kapuja Buddhista Főiskolán tartott vendégelőadásokat buddhizmus és háború témakörben. 2012-2014 között a PPKE BTK Nemzetközi Tanulmányok Tanszék megbízott előadója. 2014 szeptemberétől a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa. 2015 márciusától 2021 februárjáig a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány Kutatóintézetének szenior kutatója. 2015 szeptemberétől a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport külső munkatársa, óraadó oktatója. 2017-ben kezdte meg tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem geopolitikai PhD programjában. 2020-2021-ben a Budapesti Gazdasági Egyetem, Nemzetközi Gazdaságtan Tanszék megbízott előadója. 2021 februárjától az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa.
Fő kutatási területe Délkelet-Ázsia nemzetközi kapcsolatai, Kína 21. századi Új Tengeri Selyemút kezdeményezése, valamint a klasszikus geopolitikai elméletek, amely témákban számos publikációja látott napvilágot, miközben rendszeres résztvevője a hazai és nemzetközi konferenciáknak.
Klemensits Péter írásai:
G20-ból G21: A világ vezető hatalmainak csúcsértekezlete Indiában
2023. szeptember 9-10-én az indiai Újdelhi adott otthont a G20 országok vezetőinek részvételével megtartott csúcsértekezletnek. Bár a világ nagyhatalmai között…
TovábbNarendra Modi indiai miniszterelnök látogatása az Egyesült Államokban
2023. június 21-24-e között Narendra Modi indiai miniszterelnök négy napot töltött az Egyesült Államokban, ennek során Joe Biden amerikai elnökkel…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2023/27.-India és Japán biztonsági partnersége a 21. században
Az elemzést készítette: Klemensits Péter Absztrakt India és Japán harmonikus partnerséget ápol egymással, melynek jegyében az utóbbi években a védelmi…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/44 – Indonézia külpolitikája a 2022-es események tükrében
Absztrakt Indonézia, az ASEAN országok közül a térség legnagyobb és legnépesebb országa így külpolitikája több szempontból is figyelmet érdemel. Egyrészt…
TovábbGlobális kihívások és geopolitikai feszültségek a G20-as találkozó tükrében
2022. november 15-16-án az indonéziai Bali szigete adott otthont a G20-as országok soron következő csúcsértekezletének, ahol az indonéz elnökségből kifolyólag…
TovábbS. Jaishankar indiai külügyminiszter ausztráliai és új-zélandi látogatása
Október 5-11. között Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter hivatalos látogatásra érkezett Ausztráliába és Új-Zélandra, ahol az érintett országok vezető tisztségviselőivel folytatott…
TovábbAz alkotmánybíróság döntése értelmében Prayut Chan-o-cha thai miniszterelnök továbbra is hivatalában maradhat
2022. szeptember 30-án a thai alkotmánybíróság úgy döntött, hogy Prayut Chan-o-cha thai miniszterelnök megtarthatja pozícióját, mivel nem lépte túl a…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/31. – Srí Lanka a csőd szélén: egy válság anatómiája
Szerző: Klemensits Péter Absztrakt 2022 tavaszán Srí Lanka külső adósságállománya olyan szintet ért el, hogy az állam csődközelbe jutott, rendkívül…
TovábbBorotvaélen: az egyensúlyozó indonéz diplomácia
2022-ben Indonézia tölti be a G20 elnökségét, ennek megfelelően az ország a korábbinál nagyobb diplomáciai aktivitást mutat, annak ellenére, hogy…
TovábbGazdasági válság Srí Lankán
Úgy tűnik, hogy a Srí Lanka-i gazdaság lesz az első áldozata az ukrajnai háború kitörése után kialakult globális energia- és…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/20. – Vietnám gazdasága 2022-ben: erőteljes fellendülés a Covid után, kockázatokkal a láthatáron
Szerző: Klemensits Péter Absztrakt A délkelet-ázsiai régióban a nemzetközi ellátási láncok miatt a harmadik legnépesebb ország, Vietnám gazdasága mindenképpen figyelmet…
TovábbShangri-La dialógus 2022-ben: ellentétes nézetek a szabályokon alapuló nemzetközi rendről
Két éves szünet után 2022. június 10-12. között Szingapúrban ismét megrendezésre került Ázsia első számú biztonsági értekezlete, amelyet 2002 óta…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/14. – Az indonéz gazdaság a Covid-19 után: folytatódó fellendülés a geopolitikai feszültségek árnyékában
A délkelet-ázsiai régió meghatározó állama Indonézia, amelynek gazdasági fejlődése az egész térség jövőjét befolyásolja. A Covid-19 Indonézia számára is komoly…
TovábbElnökválasztás a Fülöp-szigeteken – A Marcos dinasztia visszatérése
2022. május 9-én elnökválasztást tartottak a Fülöp-szigeteken, melynek során a leköszönő Rodrigo Duterte elnök helyére a 64 éves ifjabb Ferdinand…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/6. – Az indiai gazdaság 2022 tavaszán az orosz-ukrán háború tükrében
Absztrakt A koronavírus járványt követő talpraállás során a világgazdaságot az elmúlt időszakban az orosz-ukrán háború következményei sokkolták, amelyek a globális…
TovábbImran Khan kormányának bukása, politikai és gazdasági krízis Pakisztánban
Április 9-én Pakisztánban megbukott Imran Khan kormánya az ellene indított bizalmatlansági indítvány megszavazásával, ezzel jelentős politikai és még inkább gazdasági…
TovábbDiplomáciai találkozók a világrendről alkotott ellentétes elképzelések tükrében
2022. március 30-31. között Kína harmadik alkalommal rendezte meg az Afganisztánnal határos országok külügyminisztereinek találkozóját az Anhui tartományban található Tunxi-ban.…
TovábbEurázsia Központ Elemzések 2022/3. – A Covid-19 következményei a Fülöp-szigeteken és a filippínó gazdaság fejlődésének jövőbeli perspektívái
A világ többi országához hasonlóan a koronavírus járvány a Fülöp-szigetek gazdaságára nézve is komoly befolyást gyakorolt. A válság hatására a…
TovábbTörvényhozó gyűlési választások kezdődtek India tagállamaiban
Idén február 10-én megkezdődtek a törvényhozó gyűlési választások India Uttar Pradesh szövetségi államában, melynek során március 10-ig 403 képviselőt választanak újra. India…
TovábbA Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás hatályba lépésének várható következményei
2022 elején hatályba lépett a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről szóló megállapodás (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP), létrehozva ezáltal a…
TovábbAz ENSZ COP 26 klímakonferenciájának eredményei Indonézia perspektívájából
2021. október 31. és november 13. között a skóciai Glasgow adott otthont az ENSZ 26. klímakonferenciájának (COP 26), amelyen eredetileg…
TovábbSingapore, Asia’s poster child for sustainable cities
Singapore’s year-on-year ranking on the sustainability league tables of individual states and cities proves that the city-state is not only…
TovábbSzingapúr, a fenntartható városok ázsiai mintapéldája
Szingapúr évről-évre előkelő helyezést produkál azokon a ranglistákon, amelyek az egyes államok és városok fenntarthatóságát vizsgálják, ami bizonyítja, hogy a…
TovábbAz AUKUS megállapodás a nemzetközi reakciók tükrében
Szeptember 15-én az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Ausztrália vezetői közös nyilatkozatban jelentették be, hogy egy „megerősített, trilaterális biztonsági…
TovábbSzingapúr egyedülálló fejlődése és geopolitikai jelentősége
Szerző: Klemensits Péter Összefoglaló A Délkelet-Ázsiában geostratégiai értelemben meghatározó pozíciót betöltő Szingapúr városállama ma a világ egyik legfejlettebb országának számít,…
TovábbA szingapúri fejlődési modell, és a városállam legfőbb kihívásai a 21. században
Szerző: Klemensits Péter A Maláj-félsziget legdélebbi pontján található Szingapúr városállama ma a világ egyik legfejlettebb országának számít, amely 1965-ben kivívott…
TovábbKontinentális ország dacára Laosz gazdasága Délkelet-Ázsia élvonalában
Szerző: Klemensits Péter Délkelet-Ázsia egyetlen tengerparttal nem rendelkező országa 2019-ben 5,2%-os GDP növekedést könyvelhetett el.[i] De ennél is jelentősebb, hogy…
TovábbParag Khanna: A jövő ázsiai: Globális rend a 21. században
Szerző: Klemensits Péter Parag Khanna neves stratégiai tanácsadó, bestseller szerző új könyvében Ázsia felemelkedését és egy új világrend megszületését követi…
TovábbKent E. Calder: Szuperkontinens: Az eurázsiai integráció logikája
Szerző: Klemensits Péter Kent E. Calder professzor, a John Hopkins Egyetem Edwin O. Reischauer Kelet-Ázsia Tanulmányok Központjának igazgatója könyvében Eurázsia…
TovábbBruno Maçães: Övezet és út: A kínai világrend
Bruno Maçães korábbi portugál politikus, a Hudson Institute kutatója és a Global Flint tanácsadója könyvében korunk egyedülálló geopolitikai kezdeményezését, a…
TovábbRodrigo Duterte „független” külpolitikája – Az amerikai-filippínó szövetség geostratégiai kihívásai a 21. században
Szerző: Klemensits Péter A tanulmány megjelent a Közép-Európai Közlemények 2019 évi 12. évfolyamának második számában. pp. 235-250. A teljes tanulmány…
TovábbAz Új tengeri selyemút Délkelet-Ázsiában: A Fülöp-szigetek példája a Dutertenomics céljainak tükrében
Szerző: Klemensits Péter A tanulmány megjelent a Geopolitikai Szemle 2020 évi 2. évfolyamának második számában. pp. 137-153. A teljes tanulmány…
Tovább